Teknologji

Shkencëtarët gjejnë shkaqe të reja për prekjen nga kanceri

shkencetaret_12Të sëmuresh me kancer, në shumë raste është vetëm çështje e fatit të keq dhe jo e mënyrës së jetesës.

Ky është përfundimi në mënyrë të përmbledhur i një kërkimi të kryer nga Shkolla e Mjekësisë, në universitetin prestigjioz Xhon Hopkins në SHBA.

Studimi është publikuar në revistën e famshme “Science” dhe është hartuar bazuar në modele matematike, duke analizuar 31 lloje të ndryshme tumoresh.
Sipas shkencëtarëve, dy e treta e tumoreve shkaktohet nga mutacione gjenetike rastësore dhe nuk kanë të bëjnë me vese si për shembull tymosja e duhanit. Ndërsa pjesa tjetër e njerëzve që sëmuren, e kanë nga stili i jetës që bëjnë ose nga trashëgimia.
Por mjekët e Xhon Hopkins paralajmërojnë se ky studim nuk e mohon faktin që vese si duhani, alkooli dhe të tjera, janë shkak për shumë sëmundje.
Vetëm tymosja e duhanit shkakton 20 për qind të tumoreve te njerëzit, në shkallë globale.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close