Lajmi i fundit

Mbyllen hetimet për vjedhjen në bankën e Shqipërisë, mister destinacioni i parave

bitraj buziaShuma prej 713 milione lekësh e vjedhur në qendrën e emisionit të monedhës se Bankes se Shqiperise, në Linzë, janë harxhuar në lojëra fati.
Ky është pretendimi përfundimtar i prokurorisë, në lidhje me shumen e vjedhur nga Ardian Bitraj, nipi i tij, Klevis Bejtja dhe punonjësja e bankës, Mimoza Bruzia.

Ketyre tre të pandehurve, u është komunikuar akuza e “vjedhjes së bankës” në bashkepunim, vepër për të cilën, do të gjykohen nga Gjykata e Tiranës. Prokurori Ramadan Troci, ka firmosur vendimin e dërgimit të dosjes në gjyq.

Sipas këtyre të dhënave, i pandehuri Ardian Bitraj ka pranuar akuzën e vjedhjes, duke dhënë me detaje edhe mënyrën e vjedhjes dhe vendet ku i ka  shpenzuar. Nipi i tij Klevis Bejtja, ka pranuar faktin, se ka ndihmuar Bitrajn për probleme familjare, por në asnjë rast për vjedhjen e bankës.

Qëndrim mohues per akuzen ka mbajtur edhe punonjësja Mimoza Burzia, e cila u ka thënë hetuesve, se kishte vënë re vjedhjen dhe nuk e kishte denoncuar, por ajo vete nuk pranuar te kete perfituar para.
Me dorëzimin e dosjes në gjyq, pritet qe shorti elektronik të caktoje treshen e gjyqtarëve,per kete ceshtje.

Sipas akuzës, të pandehurit, në bashkëpunim me njëri-tjetrin dhe në kohë të ndryshme, kanë vjedhur nga qendra e emisionit të monedhës në Linzë ,713 mln lekë.

Dosja penale per ish-guvernatorin Ardian Fullani eshte ndare me vete dhe i ka kaluar prokurorit qe po hetonte edhe ceshtjen e tenderave dhe rikonstruksionit te godines se Bankes se Shqiperise.

Ajo qe bie ne sy eshte se ne perfundim te hetimeve, prokuroria nuk ka sqaruar destinacionin e parave duke u bazuar vetem ne theniet e shtetasit Ardian Birtaj qe pretendon se parate i ka shpenzuar ne lojera fati.

loading...

Artikuj te ngjashem

4 komente

  1. ore po si ka mundesi prap parat e popullit iken si ne 97 ne drejtim te paditur keta qe drejtojn drejtesin shqipetare duhet dhen nje mesim qe te mos tallen me popullin se e kan mbushur kupen

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close