Teknologji

Prezantohet ora inteligjente që telekomandon makinën

ora-inteligjenteKompania Audi në Panairin e Teknologjisë CES në Las Vegas, ka prezantuar orën e vetë të mençur, përmes së cilës mund të kontrollohet vetura.

Edhe pse nuk janë zbuluar shumë detaje rreth mundësive të orës së Audi-s, gjatë prezantimit të mbajtur të martën, mund të shihej se njëra prej tyre është hapja dhe mbyllja e makinës.

Ende nuk është bërë e njohur nëse komunikimi në relacion orë-veturë do të mundësojë kontrollimin e motorit, dritareve, temperaturës dhe parametrave të tjerë. kjo orë përdor teknologjinë NFC, çka nënkupton se vozitësve nuk do t’u ndodhë që t’u mbyllet vetura për shkak të baterisë së dobët.

Android Central thekson se ora përdor sistemi operues të Google-s, Android Wear, ndërsa prodhuesi gjerman i veturave, e ka punuar në bashkëpunim me LG-n.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Artikuj te ngjashem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close