Bota

Rigë: Përfundon samiti i BE-së me ish-republikat sovjetike

rigSamiti i Bashkimit Evropian, që synon forcimin e lidhjeve me 6 ish-republika sovjetike, përfundon sot në Rigë të Letonisë. Në hapje të samitit, presidenti i BE-së, Donald Tusk, dje tha se Partneriteti Lindor i BE-së nuk është “garë e bukurisë” për t’i distancuar ato nga Rusia dhe ka shtuar se nëse Rusia do të ishte “pak më e butë, më atraktive”, atëherë nuk do të përdorte “taktika frikësuese kundër fqinjëve të vet”.

Kjo ishte referencë e qartë për rolin e Rusisë në konfliktin në pjesën lindore të Ukrainës. Në programin e Partneritetit Lindor të BE-së përfshihen Ukraina, Gjeorgjia, Moldavia, Azerbajxhani, Armenia dhe Bjellorusia. Por, derisa Ukraina, Gjeorgjia dhe Moldavia synojnë integrim më të thellë dhe eventualisht pranim në BE, Armenia, Azerbajxhani dhe Bjellorusia i kanë kufizuar raportet e tyre me BE-në, duke iu bashkuar Unionit Ekonomik Evroaziatik, që udhëhiqet nga Rusia. rel

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close