Lajmi Fundit
Lajmi Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

Ndryshon kursi i këmbimit, lajm i mirë për ata që kanë euro…

Euro ka bërë kthesë duke nisur “revanshin” ndaj lekut. Të gjithë ata që këmbyen monedhën e euros për me shumë se një muaj nën nivelin e 133 lekëve, tashmë mësohet se monedha e përbashkët europiane ka nisur të forcohet.
Sipas kursit zyrtar të publikuar nga Banka e Shqipërisë, të mërkurën 1 Euro u këmbye me 133.07 lekë duke shënuar rritje me 0.31 lekë.

Nëse shohim tabelën me të dhenat zyrtare të Bankës Qëndrore, monedha Euro ka njohur kurin e 133 lekëve këtë të mërkurë, për herë të parë që nga 20 Qershori kur nisi të ishte nën 133 lekë. Nivelin më të ulët Euro gjatë këtij viti e njohu në datën 27 qershor, 2 ditë pas zgjedhjeve, ndërsa më të lartin ne janar. Forcimi i Euros ditët e fundit vjen për shkaqe të jashtme.

Në tregjet ndërkombëtare vërehet se Euro është forcuar ndjeshëm, duke ukëmbyer me afro 1.17 Dollarë nga 1.12 Dollarë që këmbehej në fund qershori. Pavarësisht rritjes, sipas ekspertëve Euro vazhdon të jetë ende në nivele të ulta në Shqipëri, dhe kjo vjen për shkaqe të brendshme dhe jo thjesht sezonale pasi rënia ka nisur që në shkurt të këtij viti.

Një nga arsyet e forta që kanë renditur ekspertët lidhur me nivelin e ulët të euros është si pasojë e sasisë së madhe të euros në tregun shqiptar, përfshirë edhe të ardhurat informale në euro.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave A Reply

Your email address will not be published.