Ja mrekullitë që sjell konsumimi i kosit

Kliko per me shume info

Hani kos  para çdo vakt. Zvogëlon presionin e gjakut, parandalon artritin dhe nxit shëndetin e zorrëve.

Kosit para ngrënies mund të lehtësojë inflamacionin, hipertensionin dhe rritjen e shëndetit të zorrëve, është gjetur një studim i ri.

Kliko per me shume info

Studiuesit në Universitetin e Wisconsin-Madison kërkuan 60 gra para menopauzës – gjysma të shëndosha  dhe gjysma e peshës normale – për të ngrënë  kos me yndyrë të ulët çdo ditë.

Ata zbuluan se edhe ata që hëngrën shumë mish dhe carbs,konsumimi  i kosit  i ndihmoi për të zmbrapsur inflamacionin e shkaktuar nga yndyra e ngopur.

Studimi i fundit është për të treguar që produkte të qumështit të fermentuar si kos dhe djathi mund të ketë efekte transformuese në shëndetin e zorrëve dhe inflamacion, duke konkurruar ndaj modës shëndetësore popullore të shmangies së produkteve të qumështit.

“Ne pamë një efekt të menjëhershëm, që zgjati nëntë javë dhe ne supozuam se kjo do të përmirësohej me kalimin e kohës”, tha autori kryesor Dr Brad Bolling, një profesor i shkencës ushqimore.

Inflamacioni kronik lidhet me obezitetin, sindromën metabolike, sëmundjet kardiovaskulare dhe sëmundjet e tjera./lajmifundit.al

loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here