Trajneri i Schalke është ‘çmendur’, ka edhe dëshira të tilla

Kliko per me shume info

Trajneri i skuadrës së Schalke 04, Domenico Tedesco, tashmë po mendon me kundërshtarët që do të përballet ne grupet e Champions League duke thënë, se ai preferon të përballet me Real Madridin ose Barcelonën sezonin e ardhshëm, për të shkuar në “Bernabeu” ose “Camp Nou”.

Ka qenë një vit i mrekullueshëm për shefin e “Royal Blue”. Pak më shumë se 12 muaj më parë, ai kishte shpëtuar Erzebirge Aue nga disa Bundestaga 2 gjatë dy muajsh, të ngarkuar me ekipin e parë të tij të madh. Tani ai është duke e përgatitur Schalke për një fushatë evropiane pas përfundimit në vend të dytë në Bundesliga.

Kliko per me shume info

Duke folur për “Kicker”, trajneri i lindur në Itali me shaka deklaroi: “Kam dëgjuar se stadiumi i ri i Juventus nuk është i keq”, më pas shtoi: “Por mundësia për të parë “Santiago Bernabeu” apo “Camp Nou” nga brenda do të ishte fantastike”.

Fakti që Schalke do të ketë edhe mundësinë për të vizituar stadiume të tilla të njohura në Evropë pas mungesës së një viti është prej meritës së Tedesco në klub.

Megjithatë, nuk është vetëm vendi i dytë ai që do të mbahet mend në “Gelsenkirchen”, por edhe largimi nga rivalët e Borussia Dortmundit duke përfunduar mbi ta për herë të parë që nga viti 2015. Një fitore 2-0 në shtëpi ndaj BVB, siguroi që Schalke të përfundojë mbi rivalët e tyre këtë sezon, por është barazimi 4-4 në Dortmund që do të jetojë gjatë në kujtesë. Nga 4-0 në pjesën e parë, Tedesco karikoi ekipin për të siguruar një nga rikthimet më të mëdha në historinë e Bundesligës.

Ishte një rezultat që hapi rrugën drejt Evropës dhe Tedesco e përshkroi si “Thjesht një lojë gjigande. Një ndeshje ku ne kemi ndjerë, se u rritëm si ekip”. Megjithatë, pavarësisht nga suksesi i këtij sezoni Tedesco thotë, se klubi mbetet i qëndrueshëm dhe nuk janë ata që festojnë tepër.

“Është një shenjë e klubit që ne e njohim performancën e kundërshtarit kur humbim, por gjithashtu fitojmë me stil. Kjo do të thotë që nuk do të kemi asnjë dyshim dhe ne do të vazhdojmë të tregojmë përulësi dhe modesti”./lajmifundit.al

loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here