Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

Shikoni se çfarë cigaret bëjnë vërtet në zemrën tuaj (VIDEO)

Një video tronditëse ka zbuluar shkallën e plotë të dëmit të shkaktuar në zemër nga pirja e duhanit.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), synon të rrisë vetëdijen për efektin e cigareve në zemër dhe për të inkurajuar duhanpirësit të lënë.

Klip i 30 sekondave nis me një zemër duke rrahur ngadalë, pasi i kërkon shikuesit nëse ata ishin të vetëdijshëm se duhani është një shkak i madh i sëmundjeve të zemrës.

Por, ndërsa video vazhdon, ajo rreh më shpejt dhe më shumë tym mund të shihet duke u fryrë nga valvulat e saj – të dizajnuara për të imituar mbingarkimin e tepërt.

Video e publikuar dje për Ditën Botërore “Stop  Duhanit”, mbaron me mesazhin “mbroje zemrën tënde dhe zgjedh shëndetësinë – jo duhan”.
Shifrat vlerësojnë se duhani është shkaku kryesor i 17 përqind të të gjitha vdekjeve nga sëmundjet e zemrës, vrasësi kryesor në botë.
Dr Tedros Adhanom, shefi i OBSH, dje bëri thirrje për më shumë ndërgjegjësim mbi lidhjet ndërmjet pirjes së duhanit dhe sëmundjeve të zemrës.

Ai tha: “Shumica e njerëzve e dinë se përdorimi i duhanit shkakton kancer dhe sëmundje të mushkërive, por shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm se duhani gjithashtu shkakton sëmundje të zemrës dhe goditje në tru.

“Kjo botë nuk ka datë për duhanin, i cili është duke tërhequr vëmendjen për faktin se duhan nuk shkakton vetëm kancer, por ajo fjalë për fjalë i thyen zemrat”./lajmifundit.al

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave A Reply

Your email address will not be published.