Prokuroria kërkon arrest shtëpie për ish deputetin

Kliko per me shume info

Ish deputeti demokrat Klevis Balliu si dhe tre persona të tjerë të arrestuar dy ditë më parë pas përplasjes me policinë në zonën e Astirit, dolën këtë të enjte para gjykatës së Tiranës.

Për Balliun, prokurori Gjergji Tako kërkoi masën e sigurisë arrest shtëpie, ndërsa për tre të tjerët masën e arrestit me burg. Sipas organit të akuzës, në momentin që po shoqërohej në komisariat, ish deputeti ka tentuar të dalë nga xhami i thyer i furgonit, duke demtuar edhe një efektivi.

Kliko per me shume info

Por, këto akuza u hodhën poshtë nga balliu. ai tha se arrestimi i tij është politik dhe se në asnjë moment nuk ka goditur punonjësit e policisë. balliu theksoi më tej se ka dalë nga xhami për ti ndihmuar policine duke u kërkuar banorëve të mos qëllonin.

Ndërkohë në mështetje të te ndaluareve ishin ish deputetë të opozitës, si dhe banorët e zonës së astirit, ndërsa gjykata u blindua nga uniformat blu.

loading...