Putin tregon muskujt, dhjetra aeroplanë ushtarakë dhe tankë në Sheshin e Kuq (FOTO)

Kliko per me shume info

Ai theksoi se rusët nuk duhet ta harrojnë kurrë këtë trashëgimi, të cilën ai e quajti “të shenjtë”.

Presidenti rus gjithashtu tha se vendi po bën “çdo gjë të mundshme” për të siguruar gatishmërinë e lartë të betejës së forcave të saj të armatosura dhe për të mbajtur potencialin e saj të mbrojtjes në “nivelin më modern”, raporton Reuters.

Kliko per me shume info

Ndërkohë, “Rusia është e hapur për bashkëpunim me të gjithë ata që janë gati të luftojnë terrorizmin, neo-nazizmin dhe ekstremizmin”, tha ai.

Mbi 13,000 trupa, 132 pjesë të pajisjeve ushtarake dhe 74 aeroplanë të të gjitha llojeve dhe degëve të forcave të armatosura ruse morën pjesë në këtë ngjarje. Ishte hera e parë që gratë marshuan me rojet e nderit.

Më 22 qershor 1941, miliona trupa te Boshtit sulmuan Bashkimin Sovjetik në kundërshtim me marrëveshjen e mos-agresionit të nënshkruar midis Moskës dhe Gjermanisë naziste.

Më 9 maj 1945, Gjermania u dorëzua pa kushte. Bashkimi Sovjetik caktoi datën “Dita e Fitores” dhe vendosi të organizojë paradite ushtarake festive në Sheshin e Kuq të Moskës çdo vit.

Parada u ndal pas rënies së Bashkimit Sovjetik më 1991, por u rifilluan në vitin 1995.

Presdenti i Rusisë, Vladimir Putin, ish-presidenti i Kazakistanit, Nursultan Nazarbayev dhe kryeministri i Rusisë, Dmitri Medvedev, marrin pjesë në paradën e Ditës së Fitores në Sheshin e Kuq në Moskë, Rusi, 9 maj 2019.

loading...