Putin shënon 8 gola, por përfundon me hundët e ‘thyera’ (VIDEO)

Kliko per me shume info

Presidenti rus Vladimir Putin shënoi së paku tetë gola në një ekspozitë me lojën e hokejit të akullt me ​​ish-lojtarët e Kombëtares Hokej në Sofje në Bolshoy Ice Dome, pastaj u përball me një incident duke u rrëzuar me fytyrë poshtë teksa ishte duke përshëndetur të pranishmit në xhiron tradicionale që shoqëron fitoren e një takimi të tillë.

Udhëheqësi 66-vjeçar, i cili u shfaq mirë pasi bie, luajti në ekipin e legjendave së bashku me yjet e hokejve të Rusisë si Salla e Famers Slava Fetisov dhe Pavel Bure.

Kliko per me shume info

Associated Press dhe Reuters njoftuan se Putin ka gjuajtur në tetë gola gjatë ndeshjes, ndërsa lirimi zyrtar i Kremlinit tregon se ai shënoi 10 herë në fitoren që u mbyll me rezultatin final 14-7. Bashkëlojtari i tij, ministri i mbrojtjes Sergei Shoigu, shënoi tre gola. Putini, vlerësimet e të cilit kanë rënë në vitet e fundit kur Rusia ballafaqohet me vështirësi ekonomike, luan hokej periodikisht me zyrtarë qeveritarë, biznesmenë dhe ish yje të NHL-së në ndeshjet që transmetohen me fanatizëm në televizionin kombëtar.

Duke luajtur në qendër përpara në këmishën e tij tradicionale No11, Putin iu dha shumë mundësi për të shënuar dhe u ndesh me pak rezistencë nga mbrojtja e ekipit kundërshtar. Pas hapjes së rezultatit pa ndihmën e trajnerit, në vetëm dy minuta në lojë, presidenti shtoi shtatë (ose nëntë) gola më shumë, duke e bërë atë golashënuesin më të mirë. Presidenti kishte shënuar vetëm pesë gola në ndeshjen e vitit të kaluar, nga 7 në vitin 2017 dhe tetë në vitin 2015. Ekipi kundërshtar ishte i përbërë nga lojtarë amatorë të profilit të lartë, përfshirë mikun e fëmijërisë së Putinit, manjatin Gennady Timchenko, miliarderin Vladimir Potanin dhe disa guvernatorë rusë.

loading...