Basha përkujton revoltën në Qafë Bari: E keqja qëndron ende ndezur

Kliko per me shume info

Kreu i opozitës Lulzim Basha ka kujtuar ditën e sotme revoltën e Qafë Barit kundër diktaturës enveriste.

Me një në faqen e tij në Facebook, Basha shkruan se e keqja e asaj dite vazhdon të jetë akoma e ndezur në vend.

Kliko per me shume info

Mesazhi i kreut të PD-së Lulzim Basha:

35 vjet më parë, me 22 maj 1984, revolta e Qafë Barit tronditi diktaturën dhe përhapi kushtrimin anembanë se liria nga dhuna e egër dhe gjakatare do të vinte.

Sot përulemi para heroizmit prekës të martirëve të Qafë-Barit, Sokol Sokoli dhe Tomë Ndoja, të cilët ramë theror për liri!

35 vjet më vonë, protagonizmi i xhelatëve të komunizmit është një kambanë alarmi për gjithë kombin. Vatra e së keqes është akoma e ndezur, drejtësia akoma nuk e ka bërë detyrën e saj, liria dhe demokracia janë akoma të brishta, dhe e ardhmja e Shqipërisë është në udhëkryq!

Të frymëzuar nga rezistenca e martirëve të Qafë-Barit, me amanetin e sakrificës së tyre në zemër, jemi sot më të bashkuar dhe të vendosur se kurrë, për të mos lënë asgjë dhe askënd të mposhtë lirinë dhe demokracinë e të shkatërrojë të ardhmen europiane të shqiptarëve.

Lavdi përjetë martirëve të Revoltës së Qafë Barit!

#ShqipëriaSiEuropa

loading...