Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

Dosja 339, Prokurori i Vangjush Dakos kalon vettingun

Prokurori i Krimeve të Rënda, Vladimir Mara është konfirmuar në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ku u hetua sipas 3 kritereve; të pasurisë, pastërtisë dhe figurës së aftësive profesionale.

Vladimir Mara është bashke me Dritan Prencin dhe Manjola Kajanen, prokuror që po trajton “Dosjen 339” dhe kandidat për t’u bërë pjesë e Strukturës së Posaçme Antikorrupsion dhe Kundër Krimit të Organizuar.

Për pasurinë, ILDKPKI, dorëzoi një raport me konstatimin se, deklarimi është i saktë dhe në përputhje me ligjin. E sipas saj, Mara nuk ka fshehje të pasurisë dhe deklarim të rremë, si dhe nuk gjendet në kushtet e konfliktit të interesit.

DSIK e ka vlerësuar si të përshtatshëm Marën për vijimin e detyrës. Ndërsa Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka përcjellë raport pozitiv për prokrorin Mara.

Ai po heton ceshtjen e kryebashkiakut te Durresit Vangjush Dako.

Leave A Reply

Your email address will not be published.