VIP

Ndahet nga jeta regjisori i njohur

Regjisori Italian Franco Zeffirelli është ndarë nga jeta ditën e sotme, në moshën 96 vjeçare. Në media thuhet se prej vitesh ai vuante nga një sëmundje e rëndë prej së cilës nuk mundi të mbijetoj.

Franco Zeffirelli con Blanche al termine della presentazione del Rigoletto di Giuseppe Verdi, nella casa museo del Maestro Zeffirelli a Roma, 6 novembre 2018. ANSA/MAURIZIO BRAMBATTI

Zeffirelli i ka dhënë kinematografisë italiane, por jo vetëm vepra të cilat do të mbeten gjatë në memorjen e publikut, mes tyre, përshtatja kinematografike e shfaqjes “Romo dhe Zhulieta”, “Jezusi i Nazaretit” dhe “Kampioni”.

Franco Zeffirelli lindi në Firence ku dhe u diplomua në Akademinë e Arteve të Bukura. Gjatë karrierës së tij, ai ka qenë pretendent edhe për çmimin Oscar.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close