Ndahet nga jeta regjisori i njohur

Kliko per me shume info

Regjisori Italian Franco Zeffirelli është ndarë nga jeta ditën e sotme, në moshën 96 vjeçare. Në media thuhet se prej vitesh ai vuante nga një sëmundje e rëndë prej së cilës nuk mundi të mbijetoj.

Kliko per me shume info
Franco Zeffirelli con Blanche al termine della presentazione del Rigoletto di Giuseppe Verdi, nella casa museo del Maestro Zeffirelli a Roma, 6 novembre 2018. ANSA/MAURIZIO BRAMBATTI

Zeffirelli i ka dhënë kinematografisë italiane, por jo vetëm vepra të cilat do të mbeten gjatë në memorjen e publikut, mes tyre, përshtatja kinematografike e shfaqjes “Romo dhe Zhulieta”, “Jezusi i Nazaretit” dhe “Kampioni”.

Franco Zeffirelli lindi në Firence ku dhe u diplomua në Akademinë e Arteve të Bukura. Gjatë karrierës së tij, ai ka qenë pretendent edhe për çmimin Oscar.

loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here