Lajmi i fundit

Basha: Bashkitë nuk lirohen pa u bërë zgjedhjet e rregullta

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, sot ndodhet në Selenicë kuështë takuar me përfaqësuesit bashkiakë, ku drejtohet nga Përparim Shaneti i Partisë Demokratike.

Basha vazhdon të quajë të pavlefshëm rezultatin e 30 Qerrshorit duke thënë se “Kryetari legjitim i Bashkisë së Selenicës është Përparim Shameti dhe ai do të jetë në këtë pozicion derisa në vend të mbahen zgjedhje të rregullta e demokratike, në të cilat ai do të rikonfirmohet si kryebashkiak i Selenicës”.

Basha tha se demokratët duhet t’i shërbejnë mesazhit më të madh që dha 30 Qershori: “85 perqind e shqiptarëve refuzojnë regjimin e Edi Ramës dhe duan ndryshimin. Ata duan jo thjesht të ikë një parti dhe të vijë një tjetër, por duan ndryshimin e vërtetë, që i jep fund tranzicionit 30 vjeçar. Ne nuk jemi në betejë për karriget tona, por për të mbrojtur interesin publik, për ndryshimin rrënjësor të sistemit, që e keqja që solli Edi Rama, të mos përsëritet më kurrë”

Basha theksoi se fokusi kryesor duhet të jetë tek biznesi i vogël për t’i shpjeguar atij ndryshimin që vjen me qeverisjen e vendit nga PD për ringritjen e tyre përmes uljes së taksave dhe sjelljes së administratës tatimore.

Basha solli në vëmendje propozimet kryesore konkrete të paketës së PD për biznesin e vogël.

“Klasifikim si biznes i vogël për xhiro nën 140 milionë lek të vjetra në vit,
0.5% taksë e xhiros vjetore si e vetmja taksë për biznesin e vogël
Ulje e çmimin të naftës me 300 lekë për litër,
Ulje deri në 20% e çmimit të energjisë”.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close