Lajmi i fundit

KLP: Ja kush janë kushtet e reja për t’u emëruar prokuror

KLP ka vendosur ditën e sotme në seancën plenare të zhvilluar miratimi e projekt-akteve për verifikimin e pasurisë dhe figurës për emërimin e prokurorve të rinjë.

Konkretish bëhet fjalë për 6 të diplomuarit në Shkollën e Mgjistraturës në vitin 2018:

  1. Eliora Elezi
  2. Erida Visoçi
  3. Mediana Meta
  4. Françesk Ganaj
  5. Odeta Todorushi
  6. Albjona Papajani

Këshilli i Lartë i Prokoririsë ka kërkuar informacion tek të gjithë institucionet ligjzbatuese për këta kandidatë para emërimit të tyre si prokuror, duke i kaluar kështu në filtër të gjithë kandidatët dhe emërimet e reja.

Këshilli i ka kërkur kandidateve të shprehin preferencat e tyre për caktim në pozicion sipas vendeve vakante aktualisht në sistemin e prokurorisë dhe duke patur parasysh nevojat e sistemit për prokurorë të rinj.

Ndërkohë që sipas informacioneve deri më tani janë emëruar me nga 11 vota pro secila:

  • Eliona Elezi, emëroht në Prokurorinë e Shkallës së Parë Krujë
  • Erida Visoçi, emërohet në Prokurorinë e Shkallës së Parë Vlorë
  • Mediana Meta, emërohet në Prokurorinë e Shkallës së Parë  Kavajë

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close