Bujar Asqeriu mesazh Ramës: Godina e Teatrit të vjetër është sëmundje

Kliko per me shume info

Aktori Bujar Asqeriu duket se ka vulosur qendrimin e tij ne lidhje me Teatrin. Pasi u pa duke mallkuar politikanet dhe korrupsionin ne momentet e para te debatit per shembjen e Teatrit Kombetar, me pas Asqeriu ndryshoi qendrim duke zbutur tonet me qeverine.

Se fundi ai citohet nga kryeministri Edi Rama te kete thene se nuk hyn ne teatrin e vjeter sepse godina e tij eshte semundje ku kane vdekur shoket e tij.

Kliko per me shume info

Mesazhi i Edi Rames:
Aktori i famshëm, Bujar Asqeriu, i përket një brezi të ndërmjetëm, mes mjeshtrave që themeluan Teatrin Kombetar gjatë epokës komuniste dhe të rinjve, që erdhën në skenë kur regjimit komunist i erdhi fundi.

Ai krijoi një galeri të pasur rolesh, në ekran dhe në skenë, duke fituar zemrat e respektin e publikut. Në këtë çështjen, “prishet nuk prishet” rrënoja e teatrit, Bujari ishte zëdhënës i fuqishëm i protestës fillestare; kur i tërë komuniteti u mblodh bashkë, për të garantuar vijën e kuqe të mosprekjes së territorit të Teatrit Kombëtar për ndërtime të tjera.

Qyshse kjo çështje u sqarua qartë e prerë me qeverinë e me bashkinë, që s’kanë pasur kurrë ndërmend të përdorin truallin e teatrit për tjetër gjë, përveçse për ndërtimin e Teatrit të Ri Kombëtar, Bujar Asqeriu, njësoj si shumica dërrmuese e komunitetit teatror, mbështet pa rezervë shembjen e të vjetrit e ndërtimin e të riut.

BUJAR ASQERIU:

Nuk jam për protesta, nuk i mbështes. Dua të dëgjohen arkitektët. Unë më në atë godinë nuk futem sepse është sëmundje. Nga ajo godinë ku vdiqën shokët e mi, më duket se jam sëmurur edhe unë. Dua një Teatër të ri dhe nuk ka më kuptim që të vihemi kundër njëri-tjetrit, por t’ua lëmë këtë çështje arkitektëve. Boll se u teprua!

loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here