Salvini fiton betejën, votohet ligji i tij për kundër emigrantëve

Kliko per me shume info

Qeveria Italiane i ka mbijetuar nje mocionit për një ligji që synonte rritjen e sigurise se kufijve të vendit. Ligji i propozuar nga ministri i Brendshëm Mateo Salvini per emigrantet u kundërshtua ashpër nga partitë e majta, shoqatat humanitare dhe organiziuata ve kombeve te bashkuara.

Votimi përfundoi me 160 vota pro dhe 57 kundër, duke I dhënë kështu një fitore të qartë zëvendëskryeministrit Mateo Salvinit. Kundër votuan edhe disa senatorë të partisë në pushtet “5 Yjet” ndërsa “Forca Italia” refuzoi pjesëmarrjen.

Kliko per me shume info

Kisha Katolike dhe shoqatat e bamirësisë reaguan publikisht dhe bën apel që të mos luhet me solidaritetin njerëzor.

Megjithatë mediat e vendit fqinj shkruajnë se votëbesimi I jep Salvinit fuqi më të madhe vendimmarrëse për çështjet e emigrantëve apo azilkërkuesve. Ai e përshëndeti rezultatin duke vlerësuar se dekreti i ri për sigurinë rrit financat dhe numrin e forcave policore dhe përmirëson kontrollin e kufijve të vendit.

Ligji për sigurinë sipas Zëvendës kryeministrit rrit në 1 milion euro gjobën për anijet humanitare që sjellin emigrantë në ujërat territoriale të Italisë pa autorizimin përkatës. Ai gjithashtu ndalon kapitenët dhe anijet e tyre kur nuk u binden urdhrave.

loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here