Kosova - Rajoni

Shpërndahet Kuvendi, Kosova shkon në zgjedhje

Me vota 89 për 1 kundër dhe 2 abstenime deputetët votuan pro shpërndarjes së legjislaturës së gjashtë të Kuvendit të Republikës së Kosovës.

Kjo erdhi si pasoj e vendimit të kryeministrit Ramush Haradinaj i cili dha dorëheqje në korrik të këtij viti pas ftesës, që i erdhi nga Gjykata Speciale, si dhe pasi koalicioni qeverisës PAN refuzoi kërkesën e presidentit, Hashim Thaçi, për ta propozuar mandatarin e ri për kryeministër të Kosovës.

Sipas Kushtetutës së Republikës së Kosovës, për shpërndarjen e Kuvendit duhet të votojnë dy të tretat e të gjithë deputetëve, me mbi 80 vota.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Artikuj te ngjashem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close