Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

Rama nxjerr qëndrimin e Ilire Vincës për Teatrin: Çfarë do të sillte krijimi i tij

Kryeministri i vendit, Edi Rama ka publikuar qëndrimin e aktores dhe regjizores Ilire Vinca lidhur me çështjen e Tatrit Kombëtar që ka trazuar opinionin publik.Në qëndrimin e saj të postuar nga Rama, aktorja shprehet se një teatër i ri do të ishte një freski edhe për audiencën, ndërsa uron që të bëhet sa më shpejt.

Postimi i plotë

Ilire Vinca, aktore dhe regjizore, me një sërë produksionesh të suksesshme dhe anëtare e Këshillit Drejtues të Teatrit Kombëtar të Kosovës, ka këtë opinion për Teatrin Kombëtar

ILIRE VINCA :
Po të kishte mundësi të ndërtohej një teatër i ri në vendin ekzistues do të ishte mrekulli. Teatri është zhvilluar shumë në vendet tjera për nga ana teknike, çka iu mundëson artistëve të sjellin në jetë kreativitetin e tyre, madje edhe i frymëzon për gjetje të reja. Përveç kësaj, një teatër i ri do të krijonte mundësi edhe teknike për punëtorët e teatrit dhe organizimin e shfaqjeve. Nga ana tjetër, edhe për audiencën do të ishte një freski. Uroj të bëhet sa më shpejt!

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave A Reply

Your email address will not be published.