Lajmi Fundit
Lajmi Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

Dushi përpara se të shkoni në shtrat lufton pagjumësinë

Në vend që të përpiqeni në shtrat që t’ju zërë gjumi, mjafton të relaksoheni në dush, një orë e gjysmë përpara se të shkoni për të fjetur, dhe kjo jo vetëm që do të luftojë pagjumësinë, por edhe do të ndihmojë në cilësinë e gjumit, kanë sugjeruar hulumtuesit. Ekspertët thanë se temperatura e ujit prej 40 deri 42.5 ° C lufton pagjumësinë.

Banja dhe dushet e ngrohta përcjellin qarkullimin e gjakut tek duart dhe këmbët, gjë që shkakton një rënie të temperaturës në pjesët qendrore të trupit, thonë kërkuesit. Hulumtimi u krye nga Universiteti i Teksasit në Austin dhe i udhëhequr nga Dr Shahab Haghayegh, i departamentit të inxhinierisë biomjekësore.

Insomnia ndikon deri në 35 përqind të të rriturve në SHBA, sipas Edukimit të Gjumit. Në Mbretërinë e Bashkuar, një e treta e të rriturve pretendojnë të kenë pagjumësi, tregojnë statistikat. Pagjumësia shkakton lodhje, por me kalimin e kohës mungesa e gjumit, mund të çojë në depresion madje edhe në sëmundjet e zemrës.

Dushi i ngrohtë , shpesh rekomandohet për të luftuar pagjumësinë, shkruajnë studiuesit në revistën Sleep Medicine Review. Megjithatë, si ose pse ndodhi kjo ishte relativisht e paqartë. Studiuesit, për këtë arsye, analizuan 13 hulumtime që studionin se si e nxit dushi gjumin.

Rezultatet treguan se një dush në mbrëmje me temperaturë 40-42.5 ° C përmirësoi cilësinë e gjumit të vetë-raportuar të pjesëmarrësve. Gjithashtu nxiti efikasitetin e tyre të gjumit, i cili përcaktohet si sasia e kohës së kaluar në gjumë në krahasim me sa kohë qëndroni në shtrat. Temperatura e trupit rregullon ciklin tonë të zgjimit dhe të gjumit. Ajo rritet gjatë pasdites së vonë dhe është më e ulët drejt fundit të gjumit.

Kur rritet temperatura jonë, vepron si ora e alarmit për gjumë. Ndoshta çuditërisht, një banjë ose dush i ngrohtë ul temperaturën në pjesët qendrore të trupit duke drejtuar rrjedhjen e gjakut në zonat tona periferike, si duart dhe këmbët. Kjo ndihmon orën e trupit së bashku, duke çuar në një kohë më të shpejtë dhe më cilësore të gjumit.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave A Reply

Your email address will not be published.