Lajmi Fundit
Lajmi Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

Rusia teston dy raketa bërthamore në Arktik

Rusia ka lëshuar këtë të diel dy raketa ushtarake nga nëndetëset bërthamore të saj në Oqeanin Arktik e detin Barenc.

Ministria ruse e Mbrojtjes e përshkroi testin sit ë suksesshëm pasi raketat goditën objektivin.

“Nëndetëset bërthamore Tula dhe Yuri Dolgoruky lëshuan dy predha luftarake, Sineva dhe Bulava, në rrethin polar dhe detin Barenc”, shkroi në Twitter ministria ruse.

Testimi raketave bërthamore ka ardhur pas acarimit të marrëdhënieve me SHBA në lidhje me paktin e armëve bërthamore.

SHBA ka akuzuar Rusinë si shkelëse të paktit ndërsa nga ana tjetër Kremlini I ka cilësuar veprimet e Washingtonit si nxitëse të konfliktit.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave A Reply

Your email address will not be published.