Mbarojnë pushimet, politikanët nesër rikthehen në Kuvend

Kliko per me shume info

Parlamanti do të nis sesionin e ri në datën 2 shtator në orën 18:00, duke riaktivizuar në këtë mënyrë debatin për krizën politike, e cila ka hyrë në muajin e 8 të saj.

Seanca e parë për sesionin ri, do të miratojë programin dhe kalendarin e punës ndërsa, do të jetë i mbushur me dekrete të presidentit i cili këtë verë riktheu për rishqyrtim një seri ligjesh, kryesisht marrëveshje financiare për investime infrastrukturore.

Kliko per me shume info

Presidenti i refuzoi socialistëve, “Ligjin për Akedeminë e Shkencave”, ligjin për miratimin e “kontratës Koncensionare për rrugën Orikum-Llogara”, kontratën “koncesionare për ndërtimin e rrugës Milot-Balldren”.

Gjithashtu Presidenti në muajin korrik i riktheu Kuvendit për rishqyrtimin edhe ligjin për koncesionet dhe partneritetin publik privat. Të njëjtin fat, kishte edhe kodi penal, i cili qëndroi për disa vite në sirtaret e Kuvendit, deri kur opozita u zëvendësua me deputet të rinj, të cilët i dhanë konsensus Partisë Socialiste.

Presidenti Ilir Meta, ka refuzuar gjithashtu edhe ligjin për zhvillimin dhe planifikimin e territorit, dispozita të cilat lidhen me praktika të ngjashme me atë për ndërtimin e “tetarit të ri”. Gjithashtu me nisjen e sesionit të ri parlamentar, do të riciklohet edhe debati president-qeveri, për faktin se do të nis nga puna edhe komisioni hetimor për shkarkimin e Metës.

Ndërsa opozita, e cila në muajt e verës la protestat, duke u fokusuar në denoncime të rasteve korruptive të pretenduara apo zyrtarë socialist të lidhur me krimin, ka intesifikuar takimet. Në selinë blu, takimet e Bashës janë shtuar ndjeshëm jo vetëm me aleat apo bashkëpuntorë të tij, por dhe me faktorin ndërkombëtarë. Protestat do të jenë sërish arma e fortë që pritet të përdorë opozita për largimin qeverisë, ndërsa paralelisht do të parashtrohet edhe oferta e opozitës për nesër në qeveri.

Partia Demokratike dhe aleatët e saj, ende nuk kanë përcaktuar një axhendë të qartë, ndërsa mbetet e paqartë ajo çfarë do të ndodhë me Shkodrën, por edhe me 13 tetorin si datë e dekretuar nga presidenti për zgjedhje vendore.

loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here