Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

Apeli i fortë i Metës: Aktorët politikë të kërkojnë ‘PO’ nga BE

Në 77-vjetorin e Konferencës së Pezës, presidenti i vendit, Ilir Meta ka folur për anëtarësimin në BE.

Meta u shpreh se qëllimi i vetëm që ka Shqipëria sot është anëtarsimi në BE.

Gjatë fjalës së tij, Kreu i Shtetit tha se duhet të lihen mënjanë interesat e ngushta afatshkurtra në mënyrë që e ardhmja evropiane të jetë sa më e shpejtë për fëmijët tanë.

“Antagonizmi politik -tha kreu i shtetit- nuk duhet të vonojë procesin e integrimit.”

“Kam dhënë shumë mesazhe për këtë cështje. Nesë 18 tetor do të merret një vendim BE ti thotë një “PO” çeljes së negociatave. Nëse BE vendos kushte për negociatat të vendos për çdo insitucion. Të gjithë ata që kanë paqartësi mund të lexojnë raportin final të OSBE”, përfundoi Meta shkurt mesazhin e tij.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave A Reply

Your email address will not be published.