Kosova - Rajoni

KQZ / Mbyllet zyrtarisht numërimi i votave në Kosovë

Është mbyllur zyrtarisht numërimi i votave për Zgjedhjet e përgjithshme parlamentare në Kosovë. Sipas KQZ, Lëvizja Vetëvendosja ka dalë forcë e parë me 25.49% të votave, në vend të dytë LDK me 24.83%, në vendin e tretë PDK me 21.25 % dhe AAK+PSD me 11.57% të votave.

Për krijimin e Qeverisë së re të Kosovës, Liderit të Vetëvendosjes i duhet një koalicion paszgjedhorë, shumë i mundshëm me LDK. Menjëherë pas publikimit të rezultateve paraprake Albin Kurti deklaroi se ai do të nisë bisedimet me kandidaten e LDK Vjosa Ademi për qeverinë e re.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close