Politika

Donald TUSK ‘godet’ vendet skeptike: Hezitimi për vendet e Ballkanit, hap pas

Presidenti i Këshillit të Europës Donald Tusk u bën sërish thirrje vendeve të BE-së për të dhënë ”dritën jeshile” për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut që të nisin bisedimet për integrim në strukturën e përbashkët politiko-ekonomike të kontintentit.

Ai iu drejtua indirekt Francës, Holandës dhe disa vendeve skeptike se hezitimi i tyre për të votuar pro-çeljes së bisedimeve tregon se janë bërë hapa pas në zgjerimin e bllokut.

”Hezitimi i disa vendeve të BE-së për hapjen e negociatave të Ballkanit Perëndimor tregon se janë bërë hapa pas. U bëj thirrje vendeve të unionit të lënë pas interesat personale dhe të mendojnë për BE si shpresë”, deklaroi zyrtari i lartë i BE-së në konferencën e fundit.

Kujtojmë që Tusk ka përsëritur disa herë qëndrimin e tij për hapjen e bisedimeve për integrim për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut gjatë vizitës së fundit në Tiranë si dhe në letrën e përbashkët të krerëve të BE-së drejtuar 28 shteteve anëtare.

Franca dhe Holanda janë dy vendet kryesore që udhëheqin bllokun kundër hapjen së negociatave për integrim të vendit tonë dhe Maqedonisë së Veriut.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close