Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

Blen ‘gaforren e debores’ per plot 46,000 dollare

Një ofertues mund të jetë duke ndjerë se kapi majën pasi pagoi një rekord botëror 46,000 $ për këtë gaforre në Japoni sot.

Gaforrja me përmasa të mëdha, është një krijesë dimërore që mund të kapet vetëm në mes nëntorit dhe marsit, kur edhe del në shitje në ankandin e parë të sezonit në Tottori.

Një zyrtar i qeverisë lokale tha: “Jam befasuar që shkoi për një çmim kaq të lartë”.

Gaforrja, duke marrë një vlerësim prej ‘pesë yjesh të ndritshëm’ nga ekspertët, do të shitet në një restorant në rrethin e blerjeve në Ginza të Tokios.

Vitin e kaluar, i njëjti blerës pagoi një rekord të atëhershëm prej 18,000 dollarësh.

Gaforret e borës marrin emrin e tyre nga bardhësia e mishit të tyre dhe kushtojnë jo pak.

Në janar një sipërmarrës i prodhimit të Sushit ka paguar 3 milionë dollarë për një ton gjigant në tregun e ri të peshkut Toyosu të Tokios.

Leave A Reply

Your email address will not be published.