Lajmi Fundit
Lajmi Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

Lëkundjet e forta të tërmeteve, sizmiologu: Nuk ka vend për panik, aktiviteti po bie

Ndonese kanë kaluar dy javë nga tërmeti shkatërrimtar të 26 nëntori, lëkundjet e tokës vazhdojnë.

Sizmologu Edmond Dushi thotë se është normale vijimin aktivitetit sizmik dhe se gjatë natës janë regjistruar disa mikrotërmete ku vetëm një ishte me magnitude të lartë 4.1 i shkalles rihter.

Specialisti shpjegon se ndryshimi i të dhënave te qendrës europiane me ato të institutit te gjeosheknacave vjen pasi EMSC shërben si arkiv dhe nuk bën matje të kontrolluara. Madje te dhënat i merr edhe nga Shqipëria.

Sizmologu Edmond Dushi këmbëngul se aktiviteti sizmik qe nga tërmeti i forte i 26 nëntorit ka ardhur duke u reduktuar./vizionplus

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave A Reply

Your email address will not be published.