Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

Negociatat/ Komisioneri per zgjerimin e BE: Mund te hapen pranveren e ardhshme

Komisari i ri për zgjerimin e BE, hungarezi Oliver Varhelyi ka deklaruar se në pranverën e ardhshme duhet të punohet për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Sipas Verhelyi ishte një gabim mos hapja e negociatave në tetor dhe kështu BE sipas tij duhet ta rregullojë këtë gabim.

“Kjo është hera ime e parësi komisioneri, jam i lumtur. Patëm një takim të me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, Së bashku me ministrat e Jashtëm biseduam se duhet të avancojmë, dhe të korrigjojmë gabimin që bëmë në tetor. Ne duhet të fillojmë negociatat për të dy vendet pranverën e ardhshme.” tha ndër të tjera Verhelyi.

Ndërkohë me anë të një postimi në rrjetet sociale Oliver Varhelyi ka publikuar edhe pamjet gjatë takimit me ministrin e Jashtëm shqiptar Gent Cakaj dhe atë të Maqedonisë së Veriut, Dimiotrov Nikola.

‘Sapo takova ministrin e Jashtëm të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, patëm një bisedë shumë konstruktive. Ne duhet të korrigjojmë gabimin e tetorit. Hapja e negociatave është e mundur në mars të 2020’, shkruan ai.

Leave A Reply

Your email address will not be published.