Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

Dy termete lekundin Greqine ne oret e mengjesit, banoret dalin jashte

Qytetaret greke kane dale nga bensat ne oret e para të mëngjesit të sotëm, pasi një lëkundje e fortë me magnitudë 4.8 të shkallës Rihter është regjistruar në Kretë, në zonën Agios Nikolaos, duke shkaktuar panik te qytetarët.

Tërmeti është ndjerë në orën 05:05 të mëngjesit të sotëm, ku sipas Institutit të Geodynamics, ka qenë 11 km në juglindje të ZAKROS, detit, me një thellësi fokale 15 km.

Tërmeti është ndjerë në të gjithë rajonin, si dhe në ishujt e afërt, Kasos dhe Karpathos.

Pas 21 minutash, dhe konkretisht në 5:26, ka ndodhur një tërmet i dytë me madhësi 3.7 në shkallën Rihter.

Epiqendra e tërmetit të dytë ishte i vendosur 43 kilometra në juglindje të Zakros dhe thellësia lokale 10 kilometra.

Leave A Reply

Your email address will not be published.